- This event has passed.
JAG TÄNKER OM!
16 sep 2023 kl. 11.30 – 12.30
Ett dansäventyr med Claire Parsons Co!
JAG TÄNKER OM! Följ med på ett spännande dansäventyr mitt i utställningen om Svenska Baletten. Här kan allt kan hända! Vi reser långt bort och nära, i ett nu eller då – på en plats där det svänger, där vi möter några lösmustascher och dansar med sjalar.
JAG TÄNKER OM! är en hyllning till Svenska Baletten som i år skulle ha fyllt 103 år! Svenska Baletten levde i Paris i Frankrike och skapade nya fantastiska föreställningar med dansare och konstnärer som Jean Börlin, Francis Picabia, Carina Ari, kompositören Erik Satie och många fler.
JAG TÄNKER OM! är visning och föreställning och dans. Vi avslutar med några ”Jagtänkeromjagprovarpå” rörelser i Svenska Baletten-anda.
Pris: 160 kr för vuxen + ett barn. Extra barnbiljett 30 kr (endast i kombination med vuxenbiljett). I biljettpriset ingår entré till hela Dansmuseet.
Förköp biljett här eller i museets entrékassa.
Längd: ca 45 min.
Datum: 14, 16, 19, 21 och 23 september samt 1-4 november 2023.
Rekommenderas från 4 år, men passar alla åldrar.
Jag tänker om! genomförs med generöst stöd från Carina Ari stiftelsen.
Läs mer om utställningen En TUFF TUFF resa och “Om ni inte gillar det kan ni dra åt helvete” – Ballets Suédois 1920 – 1925.
OM CLAIRE PARSONS
Claire Parsons arbetar utifrån poetisk vardagskonst i föreställningar inspirerade av humor, visuella detaljer och animism. Hon belönades 2018 med Cullbergpriset och Svenska Teaterkritikers förenings danspris 2015. Sedan 2016 har hon Konstnärsnämndens 10-åriga arbetsstipendium för sin fortsatta konstnärliga gärning. 2008 skapade Claire solot Jag tänker Rolf för Dansmuseet. Nu är hon tillbaka!
Mer information om Claire Parsons och kompaniet hittar du här
www.claireparsons.com
Koreografi Claire Parsons
Dansare Sosso Harryson och Kajsa Nilsson
Musik Mikael Svanevik
Kostym Bitte Palm
Mask Angelica Ekeberg
Producent Lena Yngvesson
En samproduktion med Dansmuseet