Dansmuseets personal

Erik Mattsson

Tillförordnad chef/ intendent

08-441 76 55
erik.mattsson@dansmuseet.se

Klara Berggren

Museipedagog och programansvarig

08-441 76 52
klara.berggren@dansmuseet.se

Maria Kihlstenius

Butik och administration

08-441 76 54
maria.kihlstenius@dansmuseet.se

Johan Rosenqvist

Museitekniker

08-441 43 82
johan.rosenqvist@dansmuseet.se

Maria Skans

Projektledare digitalisering

08-441 76 53 
maria.skans@dansmuseet.se

Merituuli Holm

Intendent digitalisering

08-441 76 57
merituuli.holm@dansmuseet.se

Axel Lidhäll

Intendent digitalisering

 08-611 57 70
axel.lidhall@dansmuseet.se

Ludvig Marmsjö

Assistent digitalisering

08-441 76 58
ludvig.marmsjo@dansmuseet.se

Stefan Persson

Fotograf

08-441 76 59
stefan.persson@dansmuseet.se

Butik

Telefon: 08-441 76 51
Museibutiken har samma öppettider som museet.

Bistro & vincafé Rolf de Maré

Telefon: 08-51104798
Email: info@bistrorolf.net
Adress: Drottninggatan 15
Meny, öppettider och information: www.bistrorolf.net

Hitta hit

Besöksadress
Drottninggatan 17, 111 51 Stockholm

Postadress
Box 7213, 103 88 Stockholm

Telefon
08-441 76 51

Tunnelbana
T-Centralen (alla linjer)
Kungsträdgården (blå linje)

Karta
Klicka här för att komma till karta och vägbeskrivning.

Spontana jobbansökningar

Intresset för att arbeta på Dansmuseet är stort. Tyvärr har vi inte alltid möjlighet att besvara spontana ansökningar eller intresseanmälningar.

Rolf de Maré i hemmet på Karlaplan år 1945. Foto: Dansmuseets arkiv.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Jag samtycker till att min e-postadress lagras i syfte att ta emot nyhetsbrev från Dansmuseet.
15585

Du missar väl inget spännande?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Scroll to Top