Loading Evenemang

« Alla Evenemang

Guidad visning av Danslegender – myter i rörelse

Evenemangs-serie (Se allt)

11 oktober kl. 13.00 13.45

Följ med på en guidad visning där Dansmuseets biträdande chef Erik Mattsson tar dig med in i mötet mellan dans, mytologi och medeltida bildvärldar.

Upptäck ikoniska kostymer av bland andra Marie-Louise Ekman och Einar Nerman – och hör hur koreografer som Mats Ek och Birgit Cullberg omtolkat västerländska myter för en modern publik. En inspirerande visning för dig som vill uppleva danshistoria, scenkonst och kulturarv på ett helt nytt sätt.

Läs mer här.


Missa inte utställningen Danslegender – myter i rörelse som visas på museet 17 september 2026 – 14 februari 2027.

Utställning, sagodans och danskroki – i höst dansar Dansmuseet in på Historiska museet. Välkommen till en höst och vinter full av rörelse och kreativitet. Läs mer om samarbetet här.

Narvavägen 17
Stockholm, 114 84 Sweden
+ Google Map
08 519 556 20
Visa Plats-webbplats