KULTURNATT STOCKHOLM – Dans och film i dialog
18 april kl. 19.00 – 20.00
Filmvisning och samtal i Gamla filmstaden. Ta del av en särskild visning av kortfilmen Tre danser (1946) följt av ett samtal om dansens möte med filmens värld.
I samtal efter visningen möter vi Erik Mattsson, biträdande museichef vid Dansmuseet, och Lena Hammergren, professor emerita i teatervetenskap vid Stockholms universitet och dansvetenskap vid Stockholms konstnärliga högskola. Tillsammans utforskar de Tre danser som filmhistoriskt och estetiskt fönster in i dansens representation på duk och skärm.
– Hur har dansen fångats, formats och iscensatts i film och tv?
– Vilka möjligheter och utmaningar möter dansare i filmens värld – från 1920-talets Råsunda och framåt?
– Cullberg och Åkesson på scen och på film. Två ”birgitor” i svensk danshistoria – deras betydelse och avtryck i både scenkonst och film.
Välkommen till en kväll där filmens och dansens världar möts!
Evenemanget är ett samarbete mellan Filmstadens Kultur och Dansmuseet.
Tid och plats: Lördag 18 april 19.00-20.00 i Bergmansalongen, Filmstaden Råsunda.
Hitta hit: T-bana Näckrosen.
Läs mer om programmen på Kulturnatten här.