
Urpremiär: Here-Us-Now
6 februari kl. 19.00 – 20.00
Utställningen Mitt dansande liv kulminerar i en helaftonsföreställning: Here-Us-Now den 6–9 februari. Urpremiär den 6 februari 2020.
Helena kommer att arbeta med utdrag ur äldre verk, direkt översatta men också nytolkningar av verk från mitten av 80-talet till nu. Bland annat kommer Helena att dansa ett av hennes första solon, Kantra från 1996. I föreställningen kommer vi att få möta original ensemblen med dansarna; Katarina Eriksson, Annika Hyvärinen, Åsa Lundvik Gustafson, Elizaveta Penkova och Moa Westerlund, som alla har ett långt samarbete med Helena.
Föreställningen Here-Us-Now är ett unikt tillfälle att ta del av svensk danshistoria som blickar både bakåt och framåt – live på Dansmuseet!

Koreografi: Helena Franzén.
Dans: Katarina Eriksson, Helena Franzén, Annika Hyvärinen, Åsa Lundvik Gustafson Elizaveta Penkova och Moa Westerlund.
Musik: Jukka Rintamäki.
Ljus: Magnus Petterson.
Längd: Cirka 60 minuter.
Biljetter: Köp biljetter i Dansmuseets butik eller på Kulturbiljetter. Boka här!
Dansföreställningen Here-Us-Now spelas 6 och 7 februari klockan 19 samt 8 och 9 februari klockan 18.